Show posts

This section allows you to view all posts made by this member. Note that you can only see posts made in areas you currently have access to.

Topics - bayhangunes

1
<script language="javascript" src="http://ir.sitekodlari.com/sayfayenileme1.js"></script>
2
<script language="javascript" src="http://ir.sitekodlari.com/paylas1.js"></script>
ve


<script language="javascript" src="http://ir.sitekodlari.com/paylas2.js"></script>
ve

<script language="javascript" src="http://ir.sitekodlari.com/paylas6.js"></script>
3
<script language="javascript" src="http://ir.sitekodlari.com/ingtrsozluk1.js"></script>
4
<script language="javascript" src="http://ir.sitekodlari.com/altin1.js"></script>ve

<script language="javascript" src="http://ir.sitekodlari.com/altin2.js"></script>
5
XenForo / XenForo Nedir?
21 Kasım 2019, 17:18:36
Xenforo öncelikle hazır bir forum yazılımıdır. Bilindiği üzere Vbulletin isimli forum yazılımına benzerlik gösteren yazılım çok daha farklı bir şekilde çalışmaktadır. Vbulletin'in en iyi ve en eski 2 yazılımcısı olan Kier Darby ve Mike Sullivan tarafından yapılmıştır.

PHP olarak kodlanan yazılım Vbulletin alternatifi olarak görülmekte. Yapımında Zend Framework kütüphanesi kullanılmıştır. Performans için optimize edilmiş zend kütüphanesi, css & javascript & ajax teknolojilerini kullanır ve seo dostudur.Xenforo ücretli bir yazılım olmasından dolayı her site sahibi lisans alamıyor. Fakat Vbulletin'in lisans fiyatlarına baktığımızda daha uygun ve daha iyi olduğunu görebiliyoruz. Türkçe dil desteğide olan XenForo için kullanıcı arayüzünün %99’unu, yönetici kısmının %80’ini kapsayan bir çeviri mevcuttur.

vBulletin’in en büyük rakibi ve alternatifi olan xenForo’ya vBulletin 4.0 ya da 3.8 serisinden herhangi bir kayıp olmadan geçiş kolaylıkla yapılabilmektedir. Çoğu Vbuleltin kullanıcı yavaş yavaş xenforoya geçmekte.

Xenforo için yavaş yavaş sağlam temalar ve eklentiler hazırlanmaya devam ediyor. Hal böyle olunca kullanıcı sayısıda git gide artıyor. Vbulletin kullanan çok fazla forum sitesinin olmasından dolay bazı büyük forumlar xenforoya doğru yavaş yavaş geçmekte.

Xenforo içi tema yapımı oldukça zor ve sıkıntılı olmasından dolayı pek fazla tema hazırlanamıyor.
6
vBulletin / vBulletin Nedir ?
21 Kasım 2019, 17:17:32
Vbulletin, SQL tabanlı bir PHP forum sistemi olup, çok kullanışlı forum scriptidir. Yabancı kişiler tarafından kodlanmış, aynı zamanda PHP ve mySQL birimlerini kullanan bir forum dilidir. James Limm ve John Percival tarafından ortaya atılmıştır. Forum kullanıcıları tarafından en çok kullanılan ve tercih edilen vBulletin, ücretli bir yazılımdır. Sürekli olarak güncelleniyor ve destekleniyor. Vbulletin'in ücretli olmasına karşın çok tercih edilmesinin; Türkçe dil paketlerini bulundurması, tema çeşitliliği, güvenli olması, kolay bulunabilmesi , diğer forum sistemlerine göre sürekli olarak güncellenebilir olması, resmi sitesinin bulunması, vb. özellikleri örnek verebiliriz.

Vbulletin, PHP'den aldığı altyapısı ile çok farklı temalarla ile kullanılabilen bir sistemdir. Dünyada en çok tercih edilen forum sistemidir. Yıllık Lisans ve Ömür Boyu Lisans olmak üzere 2 farklı lisans ile sunulmaktadır. Bu yazılımlar, yazılımcı firma tarafından ücretli olarak satılmaktadır.

Yıllık Lisans kullanım, fiyatı 100 USD 'dir ve her yıl lisansınızı yenilemeniz gerekmektedir. Lisans yenilemesi yapmadığınız takdirde Vbulletin'in güncellemelerinden faydalanamazsınız.

Ömür Boyu Lisans(Owned License) kullanım ise fiyatı yaklaşık olarak 249 USD civarında olup ömür boyu kullanabileceğiniz lisans seçeneğidir. Yeni vBulletin güncellemeleri için her sene 20 USD ödemeniz yeterli olacaktır. Tabi bizim tavsiyemiz, Owned License yani ömür boyu lisans almanız daha iyi olur.

Çoğu lisansların olduğu gibi Vbulletin'in de cracklenmiş lisansları mevcuttur. Fakat hem güvenlik açısından hem de Jelsoft Enterprises şirketinin başvurması sonucunda formunuzun kapatılması gibi olumsuzluklar ile karşılaşmamak için crackli kullanmanızı önermiyoruz.

Alt yapsının gelişmiş olması sayesinde çok kısa bir zaman içinde kurulabilen ve sınırsız geliştirilebilen Vbulletin çok fazla kullanılmasına ve tercih edilmesine olanak sağlamıştır.

Günümüzdeki internet sitelerinde forumlar oldukça popülerdir. İnsanlar forumlara üye olabilir veya bir forum sahibi olabilirler. Bir konu açarak farklı insanların görüşlerinden faydalanabilirler. İşte Vbulletin ile bu forumlar MySQL veri tabanı ve PHP programlama dilinin sağladığı kolaylıklar sayesinde çoğu insan tarafından kolayca kullanılmaktadır. Veri tabanının güçlü olması ve binlerce üyeyi alabilmesi sayesinde insanlar forum kuracakları zaman vBulletin'den yararlanıyorlar. Siz de rahat bir şekilde bir forum sahibi olmak istiyorsanız Vbulletin kullanabilirsiniz.
7
Mybb / MyBB Nedir?
21 Kasım 2019, 17:16:10

MyBulletinBoard (MyBB) PHP kodlama dili ile yazılmış, MySQL veritabanı ile kullanılan eklentiler ile geliştirilebilen ücretsiz bir forum sistemidir. Chris Boulton ve ekibi tarafından kodlanarak kullanıma sunulan forum paketi, yapımcı grubun güvenlik ağırlıklı güncelleştirilen versiyonları ve gönüllü destekçilerin yaptıkları tema ve eklentilerle eksikliklerini büyük ölçüde tamamlamıştır. 1.6 versiyonu ile gelen geliştirme ve yeniliklerle forum sistemleri arasındaki yerini yükseltme gayretinde olan MyBB; Türkiye'de binlerce üyesi olan destek sitesi ile Türk internet kullanıcılarına MyBB'yi tanıtmakta ve hizmet vermektedir..
8
SMF / SMF Forum Nedir?
21 Kasım 2019, 17:14:52
( Simple Machines Forum )
SMF hazır forum sistemidir.PHP dili ile kodlanmış bir forumdur.Şuan kullanılan diğer birçok hazır forum sistemlerinin işlevlerini fazlasıyla karşılayabilecek niteliktedir.SMF'nin diğer sistemlerden önemli farkları ise ücretsizdir.Ücretsiz bir sistem olduğu için forum ile ilgili konuda maddi bir problem ile karşılaşmazsınız.Ayrıca SMF ile ilgili birçok destek sitesi olduğu için hiç bir bilgiye sahip olmamanızın önemi yok.Dökümanları inceleyerek ve sorduğunuz sorulara verilen cevapları dikkate alarak birçok işlemi kolaylıkla yapabilirsiniz.


Dil Seçenekleri

Arnavutça, Arapça, Katalanca, Basitleştirilmiş Çince, Geleneksel Çince, Hırvatça, Çekçe, Danca, İngilizce, Fince, Fransızca, Felemenkçe, Japonca, Almanca, Yunanca, İbranice, Macarca, Endonezce, İtalyanca , Japonca, Norveççe, Farsça, Lehçe, Portekizce , Rumence, Rusça, Sırpça, Slovakça, İspanyolca, İsveççe, Tayca, Türkçe, Ukraynaca, Vietnamca.SMF Modifikasyonları

SMF Modifiksayon olarak geniş bir arşive sahiptir.Gün geçtikçe bu arşiv ve farklı modifikasyonlar güncelleniyor,yenileri çıkıyor.Paket ve manuel kurulum olmak üzere iki şekilde modifikasyon kurulumu yapabilirsiniz.Paket kurulum basittir,dosya izinlerinizi verdikten sonra admin panelinizin paketler kısmından yönergeleri izleyerek modifikasyonu kurabilirsiniz.Manuel kurulum ise modifikasyonda yapılması gereken değişiklikleri sizin dosyaları bularak kodlamaları tek tek işleme almanızdır.Paket kurulum tabiki daha pratik ve daha doğru tercihtir çünkü paket kurulumu isterseniz paketler kısmından tekrar kaldırabilirsiniz fakat manuel kurulumda ise kurduğunuz modifikasyonu kaldırmak istediğinizde kurarken uyguladığınız değişiklikleri aynı şekilde tek tek bularak işlemi geri almanız gerekir.Tavsiyem paket kurulumdur,paket kurulum dosyalarını ise sıkıntı yaşamamak adına resmi siteden indirmeyi tercih ediniz.


SMF Temaları

SMF'de tema sorunu yaşamazsınız çünkü gerçekten çok tema vardır.O yüzden tema konusunda problem yaşanacağını zannetmiyorum.Seçtiğiniz temayı ise modifikasyonlar kurarak istediğiniz gibi editleyebilirsiniz.Tema kurulumunu ise admin panelinden temalar ve görünüm sekmesinden yeni tema yükleyebilirsiniz.Aynı sekmeden ise bu temanızı aktif hale getirebilirsiniz.


SMF Portal

SMF'e entegre edilebilecek nitelikte birkaç hazır portal sistemleri var bunların kurulumları çok basit yukarıda anlattığım şekilde paketler kısmından paket kurulum olarak kurabilirsiniz.Tabi sadece SMF'e entegre portalları kullanmak zorunda değilsiniz.Kendiniz özgün bir portalda yapabilirsiniz.SMF kodlarını entegre edebilmek için ise ssi_examples.php dosyasını inceleyiniz.Bu kodlar sayesinde forumdan birçok işlemi ve veriyi çekebilir portala aktarabilirsiniz.


SMF Güvenlik

SMF'de güvenlik konusunda dikkat etmeniz gereken birkaç konu var.Özellikle SMF'nin resmi sitesini ve gelişmeleri güncel olarak takip ediniz.SMF sürümünüzü eğer security konusunda bilgi sahibi değilseniz eski versiyonlarda bırakmayınız,sürümünü güncel tutunuz.Üyelere ve üye gruplarına verilen izinlerde dikkatli olunuz.Mesela üyelere ftp'nize avatar ekleme gibi upload edilebilecek tarzda izinler vermeyiniz.SMF'de genellikle XSS tarzında açıklar meydana geliyor cookie bilgilerinize dikkat ediniz,özellikle tıkladığınız linklere dikkat ediniz.


SMF SEO

SMF'de google'ın sitenizi güncel olarak indexlemesi ve takip etmesi için tabiki modifikasyonlara ve püf noktalara ihtiyacı var.SEO4SMF olarak bulunan seo paketini kurabilirsiniz bu forumunuz için çok faydalı olucaktır,ilgili modifikasyondan linkleri konu başlığı olarak düzenleyiniz.Özgün içerik olması gerektiğinden bahsetmeye gerek yok sanırım,bunu artık herkes biliyordur.Konularınızın en altına konu ile ilgili anahtar kelimeleri yazın buda forumunuz için faydalı olucaktır.Seo ile ilgili birçok etken var aslında araştırıp takip etmek gerekli.
_
9
Hazır Kodlar / Flash Saat Kodları
21 Kasım 2019, 17:13:45
<center> <br /><br /><embed allowscriptaccess="never" pluginspage="http://www.macromedia.com/go/getflashplayer" src="http://www.poq-space.com/Files/FlashClock/myclockguts7na.swf" width="428" height="240" type="application/x-shockwave-flash" quality="high"></embed><br /><small><a href="http://www.poq-space.com">More Cool Stuff At POQbum</a>.com</small><br /><br /> </center>

<br /><br /><embed allowscriptaccess="never" pluginspage="http://www.macromedia.com/go/getflashplayer" src="http://poq-space.com/Files/clocks/clock6.swf" width="220" height="250" wmode="transparent" type="application/x-shockwave-flash" quality="high"></embed><br /><small><a href="http://www.poq-space.com">More Cool Stuff At POQbum</a>.com</small><br /><br />
<br /><br /><embed allowscriptaccess="never" pluginspage="http://www.macromedia.com/go/getflashplayer" src="http://poq-space.com/Files/clocks/clock22.swf" width="120" height="100" wmode="transparent" type="application/x-shockwave-flash" quality="high"></embed><br /><small><a href="http://www.poq-space.com">More Cool Stuff At POQbum</a>.com</small><br /><br />
10
Hazır Kodlar / ALTI CIZGILI YAZMA KODU
21 Kasım 2019, 17:12:10
Bu şekilde basit bir işlemle halledebilirsiniz.
<u>BURAYA YAZI GELECEK</u>
11
PHP / PHP nedir?
21 Kasım 2019, 17:09:29
PHP (açılımı PHP: Hypertext Preprocessor) geniş bir kitle tarafından kullanılan, özellikle sanal yöreler üzerinde geliştirme için tasarlanmış HTML içine gömülebilen bir betik dilidir.

Tamam da, bu tam olarak ne anlama gelmektedir? Bir örnek:

Örnek 1 - Başlangıç olarak bir örnek

<!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.01 Transitional//EN"
    "http://www.w3.org/TR/html4/loose.dtd">;
<html>
    <head>
        <title>Örnek</title>
    </head>
    <body>

        <?php
            echo "Merhaba, ben bir PHP betiğiyim!";
        ?>

    </body>
</html>
Bir PHP betiğinin Perl ya da C gibi dillerden ne kadar farklı bir yapıda olduğuna dikkat edin. HTML kodu oluşturmak için bir sürü kod yazacağınıza, istediğiniz işi yapan bir PHP kodu yazıp onu HTML kodunun içine gömüyorsunuz (bu örnekte, yapılan iş ekrana yazı yazmak). PHP kodu <?php ve ?> özel başlangıç ve bitiş etiketleri arasına yazılır. Bu etiketler "PHP kipine" rahatlıkla girip çıkabilmenizi sağlarlar.

PHP'yi Javascript gibi kullanıcı tarafında çalışan dillerden ayıran, sunucu tarafında çalıştırılıyor olmasıdır. Yukardaki örnekteki kodu kendi sunucunuzda çalıştırırsanız, sitenize bağlanan kullanıcılar kodu göremeyecekler ve müdahale edemeyecekler, yalnızca sonucu görebileceklerdir. Dilerseniz HTTP sunucunuzu bütün HTML dosyalarınızı PHP dosyası olarak görüp işleyecek hale bile getirebilirsiniz. Buna rağmen kullanıcılar sizin gerçekte sunucu taraflı bir uygulama kullandığınızı fark edemeyebilirler.

PHP kullanmanın en güzel yanlarından biri, yeni kullanıcılar için öğreniminin oldukça kolay olması ve aynı zamanda profesyonel kullanıcılar için ileri seviyede özellikler içermesidir. PHP'nin uzun özellikler listesini okumaktan korkmayın. Kısa sürede PHP ile programlamaya başlayabilir ve birkaç saat içersinde basit programlar yazmaya başlayabilirsiniz.

PHP'nin gelişimi sunucu-taraflı programlamaya odaklanmışsa da, çok daha fazlasını yapmanıza olanak tanıyan araçlara da sahiptir.
12
Domain nedir? Domain name, yani Türkçe karşışığıyla domain adı (veya alan adı) özünde web sitenizin fiziksel adresinin karşığı anlamına gelir. Mesela bir navigasyon uydusunu düşünün. Size gerekli yol tarifini sağlayabilmesi için öncelikle bir adrese veya posta koduna ihtiyaç duyar. Aynı şekilde internet tarayıcınızın sizi bir siteye ulaştırabilmesi için bir domain adına ihtiyacı vardır.

Domain ne demek? Domain name iki önemli öğeden oluşur. Örneğin Facebook.com domain adı internet sitesinin adını (yani Facebook) ve domain adının uzantısını (.com) içerir. Bir şirket (veya kişi) bir domain adı satın aldığında, bu adresin hangi sunucuya işaret edeceğini belirleyebilir.

Domain adı kayıtları ICANN (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers) isimli organizasyon tarafından gözetlenir. ICANN hangi domain adı uzantılarının kullanılabilir olduğunu belirterek domain adlarının nereye işaret ettiğini gösteren merkezi bir veritabanı bulundurur.

Ziyaret ettiğiniz bütün internet siteleri efektif olarak iki öğe içerir: bir domain adı ve bir de web sunucusu.

Web sunucusu, internet sitenizin oluşturulduğu dosyaları ve veritabanlarını barındıran ve birisi sitenizi ziyaret etmek istediğinde bu dosyaları onlara ulaştıran fiziksel bir makinedir.
Peki domain name nedir? Domain adı insanların sitenize girebilmek için yazdıkları adresdir. Bu adresler internet tarayıcısına bilgilerin depolandığı sunucuyu işaret eder. Domain adı olmadığında, insanlar sitenize ancak sunucunuzun IP adresini girerek ulaşabilir - IP adresleri uzun rakamlardan oluştuğundan bu pratik bir yöntem değildir.
13
Tema Alışverişi / Template website nedir?
21 Kasım 2019, 17:02:12
Template(Hazır) web sitesi bir kez oluşturulup birden çok kullanıcıya satılan içerik ve temaları hazır olan sistemlerdir. Örnek vericek olursak reyonlardan aldığımız giyim ürünleri Template(Hazır) web sitesi olarak, terziye diktirdiğimiz giyim ürünleri de özel web sitesi olarak nitelendirebiliriz.

Template(Hazır) Web Sitesinin Dezavantajları
- Eger yabancı diliniz yoksa bu iş biraz sıkıntılı olacaktır lakin türkçe destek bulma ihtimali o kadar düşüktür ki fazlasıyla zorlanırsınız.

- Temaların seo'ya uygun olmama ihtimali vardır ve siz web sitesinden anlamıyorsanız işiniz yaş.

- Yönetim sistemlerine, ücretsiz eklentiler'e güncelleme geldigi vakit başınızı ağrıtabilir.

- Yönetim sistemleri hazır oldukları için kullanımı büyük bir çaba ister bazı durumlarda ise kodlara bile müdahale etmeniz gerekmektedir.

- Hazır olan bir temayı veya içeriklerin bulunduğu sistemi özelleştirmek istenildiğinde bunun bir sınırı olucaktır.

VE EN ÖNEMLİ MADDE:

- Unutmayın ki kullandığınız template (hazır) web siteniz sadece size özel olmayacaktır. :)

14
Makale Alım/Satım / Makale Nedir ?
21 Kasım 2019, 16:58:04
Alanında uzman bir kimsece yazılan, herhangi bir konuda bilgi vermek amacını güden, bir görüşü desteklemek, bir savı öne sürüp bunu kanıtlamak ereğinde olan ve bir gazete ya da dergide yayımlanan, belli uzunlukta, başlıklı ve genellikle imzalı y azı.
15
Tanıtım Yazısı / Tanıtım Yazısı Nedir ?
21 Kasım 2019, 16:56:49
Tanıtım yazısı, web sitenizi, hizmetlerinizi ya da ürünlerinizi tanıtmak amacıyla web sitenize anahtar kelimeniz üzerinden link çıkışı sağlanan reklam konulu metinleridir. Tanıtım yazıları arama motorları nezdinde birer backlink olarak kabul edilir ve tanıtım yazısı edinen sitenin arama motorunda daha otoriter hale gelmesi beklenir.
16
Editör mesleğine dair merak edilenleri sizler için araştırdık. Peki editör ne demek? nasıl editör olunur? Kimlere editör denir? İyi bir editörde olması gerekenler nelerdir? Editör çeşitleri nelerdir? Editör ne iş yapar? Editör ile ilgili merak edilenleri sizler için araştırdık.

 
Google'da abone olun
Google News
Giriş Tarihi: 20.02.2019 11:09
A+A-Haberi DinleDurdur
Editör ne demek? Ne iş yapar? Nasıl editör olunur?

Editör mesleğine dair merak edilenleri sizler için araştırdık. Peki editör ne demek? Nasıl editör olunur? Kimlere editör denir? İyi bir editörde olması gerekenler nelerdir? Editör çeşitleri nelerdir? Editör ne iş yapar? İnternet editörlüğü ve yazılı basın editörlüğü arasındaki farklar nelerdir? Editör ile ilgili merak edilenleri sizler için araştırdık.

EDİTÖR NE DEMEK?
Herhangi bir konu hakkında önümüze getirilmiş içeriğin incelenmesi, düzeltilmesi ve okuyucuya sunulacak hale getirilmesini sağlayan kişiye "Editör" denir. Editörlük yapan kişi gündemi takip eden, isteği, ihtiyaçları belirlemeyi iyi bilen ve uygun bir yazım diliyle şekillendirilmesi işine "Editörlük" denir.Yayınevinde, basılacak kitapların birtakım yönlerden sağlıklı olmasını sağlamakla görevli kimse.

Editör ne demek? Ne iş yapar? Nasıl editör olunur?

EDİTÖR ÇEŞİTLERİ NELERDİR?
İçerik Editörü


 
Önceden belirlenmiş bir konu hakkında belirli kriterler göz önüne alınarak elde edilen makalelere "içerik", bu makaleleri okuyucuya hazırlayanlara "İçerik Editörü" denir. İçerik editörü bir diğer ismi metin editörü, gündemi sıkı takip edip, her şeyi bilen değil, hiçbir fikri olmadığı konuda bile okuduğunda anlayıp özet çıkartabilen kişilerdir. İçerik editörlerinde genel  kültür pek aranmaz. Genelde yazım dili, karşı tarafa aktarabilme gücü ve imla kuralları ağırlığını gösterir.

Web Sitesi İçerik Editörü

Web sitesi içerik editörü denildiğinde haftalık yada 2-3 günde bir yazan gazete, dergi yazarı gibi düşünebilirsiniz. Bir diğer ismi blog yazarı demektir. Blog yazarları ile metin editörleri arasında bu yüzden fark vardır. Örneğin blog yazarları çok daha kültürlü, araştırmacı gibi özelliklere sahip olmalıdırlar. Sadece gerçek bilgileri sunmalı ve oyalayıcı kelime kalabalığı yapmayanlardır. Bu içerik editörlüğü için önemli değildir. Zira sadece google üzerinden dönen algoritmaya ayak uydurmakla yetinmektir.

Editör ne demek? Ne iş yapar? Nasıl editör olunur?


 
Haber Editörü

İnternet haber sitelerinde haberleri hazırlayan kişilere "Haber Editörü" denir. Yazılacak içeriğin habersel boyutta olması ön görülür. Haber editörlüğü yapanların değil, haber sitelerine editörlük hizmeti veren kuruluşların belirlediği kriterler ile belirlenir. Birçok haber, medya sitesinin haber ajansı yok. Bazıları ajanslara aylık belli miktarlar vererek haberleri kopyalama yetkisine sahiptir. Ajanslar ile bağlantısı olmayan şirket yada kuruluşlar ise ajansların elde ettiği haberlerin konusunu değiştirmeden, cümlelerini değiştirerek kendi haber alanlarına aktarılması da haber editörünün görevidir. Mantıklı düşünüldüğü zaman arama kriterlerinde kaynaktan para ile kopyalanan içerikler değil, kaynaktan okuyup değiştirerek yazanların başarı elde ettiği görülmüştür.

Haber Editörlüğü kendi içerisinde online veya fiziksel olmak üzere çeşitli branşlara ayrılır.

    Dergi Editörlüğü
    Kitap Editörlüğü
    Gazete Editörlüğü
    Diğer Basılı Medya Editörlüğü

Editör ne demek? Ne iş yapar? Nasıl editör olunur?

İNTERNET EDİTÖRLÜĞÜ VE YAZILI BASIN EDİTÖRLÜĞÜ ARASINDAKİ FARKLAR NEDİR?

 
Öncelikle yazılı basın editörlüğünden bahsetmek gerekirse, hardisk gibi beyinleri olmaları, kültürel farklılıkları çok iyi analiz edebilen, objektif, kültürlü, gündemin içerisinde her şeyi görebilen ve iştirak edebilen kişilerdir. İnternet editörlüğü ise bu durumun tam tersidir. Elbette aranan kriterleri olursa kendisi için daha rahat olur fakat internet editörlüğünde çok fazla kültürel özellikler aranmaz. Hardisk gibi beyin taşımasına gerek yok. Hiçbir şeyi analiz edebilmesine de gerek yok. İnternet editörlüğü sadece istenilen konu hakkında akıcı bir dil kullanarak okuyucuya ulaştırsın şeklindedir.

Editör ne demek? Ne iş yapar? Nasıl editör olunur?

NASIL EDİTÖR OLUNUR?
Üniversite diplomasıyla birlikte yazarlık veya editörlük ile ilgili olan kurslardan sertifika alınması, editör olmak isteyen kişiler için önemli bir avantajdır. Tecrübe de editörlük de önemlidir. Çok fazla kitap veya gazete okumanın yanında, bir yayınevinde stajyer olarak çalışmak, editör adaylarına deneyim kazandırır. Kariyerini editör olarak sürdürmek isteyen kişiler, işe en alt seviyeden başlayacaklarını bilmelidir. Basın ve yayın kuruluşlarında, dizgi bölümünde çalışan veya yayın asistanı olarak işe başlayan kişiler, editörlükle ilgili detayları öğrenebilir.

Son yıllarda, editör adaylarının yabancı dillerinin iyi olması daha önemli hale gelmiştir. İyi bir editörün birkaç farklı uluslararası yayını takip etmesi gelişimi açısından daha iyi olacaktır. İngilizce veya başka dilleri bilen kişiler, çevirmenlik yaparak editörlüğe adım atabilir.

EDİTÖR NE İŞ YAPAR?
1- Editör yayına verilen her yazıyı didik didik incelemek zorundadır. Zira yazının sorumluluğu yayıncıya aittir. Zor olduğu kadar ağır bir sorumluluk gerektiren bir durum gerçekten.


 
2- Bu yazarı seviyorum, filancayı az seviyorum, onu okuyayım da şunu okumayayım diyebilme lüksü yok. Sevse de okuyacak, sevmese de. Seçme şansı yok.

3- Sevdiğin yazarı okumak neyse de bir de sevmiyorsa. Şöyle düşünün. Mesela her gün onlarca Engin Ardıç yazısı okumak zorundasınız. Kim dayanır bu ezaya. Velev ki onu sevseniz bile "öö" gelir artık. (Engin Ardıç'ı genelde takip ederim. Sevmiyorum ama yine de okumaktan kendimi alamıyorum:))

4- Sadece homojen bir yazar kitlesi değildir izlemek zorunda olduğu. Siyasi yazarından tutun da, spor yazanına değin onlarca kategori blogcusu var. Haydi, sporu seviyor diyelim, haberleri zaten takip ediyor, mizah yazılarını da hafif diye seviyor diyelim, felsefeden ya da tarihten veyahut psikolojiden haz etmiyorsa ne olacak. Ama mecbur okuyor işte.

Editör ne demek? Ne iş yapar? Nasıl editör olunur?

5- Çeşit çeşit kategori olduğu için her birinden de anlıyor olması gerek bir yandan da. Misal "güncel" kategorisine yazılan bir yazı belki "güncel" değil, "gündelik yaşam" kategorisine giriyordur, ya da "felsefe" diye yazılan "psikoloji"ye giriyor olabilir. Bunu kim düzeltecek. Tabi ki editör.


 
6- Her satırı okumak zorunda ve çok kez de anlamak zorunda. Çünkü konu bütünlüğüne vakıf olarak genel değerlendirmeye tabi tutması gerecek.

7- Daha bakın yazının içindeki kelime hatalarına, imla yanlışlarına, anlam bozukluklarına, noktalama işaretlerine yeni geldik. Bir de bunları denetleyecek iyi mi?

8- Yine bir başka detay, yazı içerisinde kullanılan sözcüklerin, cümlelerin yahut paragrafların işaret ettiği özel anlamlar var mıdır diye incelemek durumunda. Zira üçüncü şahıslara yönelik hakaretamiz ifadeler olabilir, telif gerektirecek alıntılar olabilir, yasalara aykırı ifadeler olabilir, devlet büyüklerini tezyif ve tahkir edici ifadeler gizlenmiş olabilir, yasadışı propaganda içerikleri barınabilir falan da filan.
17
YouTube / Youtube Nedir?
21 Kasım 2019, 16:52:46
Hemen her gün, Youtube'u ziyaret etmeyenimiz yoktur herhalde. En yeni video klipleri izleyebileceğimiz ya da eski zamanlardan bir esinti yaşamak istediğimizde, yüreğimizde ayrı bir yeri olan şarkıları dinleyebileceğimiz, komik videolarla günün stresinden arınmamızı sağlayan, sevdiğimiz sanatçıların kanallarına abone olarak, onların yayınladığı son paylaşımlar hakkında fikir sahibi olacağımız yegane kanal olan Youtube, eğer istersek kendimize ait bir kanal oluşturup, kendi çektiğimiz videoları da yayınlama fırsatı sunuyor.

Bugünlerde bizim için anlamı, bir video izleme kanalı olan Youtube, bundan yıllar önce aslında çok daha farklı bir amaca hizmet etmek için kurulmuş.

Tanışma Sitesi
Evet, yanlış okumadınız... Youtube, bir tanışma ve arkadaşlık sitesi olarak yayın hayatına başlamıştı ama işler bu plana uygun gitmedi. Youtube'un mucitleri Chad Hurley, Jawed Karim, Steve Chen adındaki üç arkadaş. Bugün sosyal çevrelerde muhteşem üçlü olarak anılan bu arkadaşlar, aslında daha önceki bir internet hizmeti olan paypall'in oluşum sürecinde tanışmışlardı. Zaman içerisinde paypall sitesi el değiştirdi. Bu arkadaşlar da paypallden ayrıldı ve bunun sonrasında birlikte bir şeyler yapmaya karar verdiler. Yani aslında bugün Youtube varsa, bunu paypall'in el değiştirmesine borçluyuz. Çünkü bu kafadarlar paypall' deki eski işlerinde gayet mutluydular. Fakat işler istedikleri gibi gitmeyince, akıllarına internet dünyasında çığır açacak bir arkadaşlık sitesi kurma fikri geldi. Youtube ilk olarak bu amaçla kuruldu.

Daha Orjinal Fikirler
Bu üç arkadaş, bir süre sonra tanışma sitesi fikrinin hiç de orijinal olmadığına karar verdi. Zaten sitede işler oldukça vasat ilerliyordu. Herhangi bir heyecan, bir hareketlilik yoktu. Böylelikle o günlerde internet ortamında doğru düzgün bir video izleme sitesinin olmadığı göz önünde bulundurularak, Youtube'a tarihinin ilk videosu, Jawed Karim tarafından yüklendi. Bu video, bir hayvanat bahçesinde çekilmişti. Video haddinden fazla ilgi gördü. Ve Youtube tarihi, emin adımlarla günümüze doğru ilerlemeye başladı.

Youtube Google Tarafından Satın Alınıyor
Youtube'u yayın hayatına başlatan üç arkadaş, zaman içerisinde maddi sıkıntılar çekmeye başladı. Bu sırada Youtube da artık adını duyuran bir site olmaya başlamış, insanlar her gün burada yayınlanan, özellikle komik videolar ile eğlenceli zaman geçirmeye başlamıştı. Bunu fark eden Google şirketi, üç kafadara bir teklifte bulundu. Bu teklife göre 1.65 milyon dolar karşılığında Youtube, Google şirketine devredilecekti. Bu teklif, reddedilemeyecek derecede büyük bir rakamı içeriyordu. Youtube'un mucitleri siteyi Google'a devretti

Google'ın Youtube İçin Yaptıkları
Google siteyi devraldıktan hemen sonra, müthiş bir reklam kampanyasına başladı. Sitede yapılan pek çok yenilik, her geçen gün buranın daha da fazla ilgi görmesine neden oldu. Üstelik Google'ın Youtube için seçtiği slogan "Broadcast Yourself" yani "kendini yayınla" olmuştu. Bu slogan birçok kişinin kanala abone olmasını sağladı. Böylelikle site, sadece ünlü kişilerin videolarının değil, herkesin kendine ait videolarını yayınladığı bir platform haline dönüştü.

Youtube'da En'ler ve Rekor Kıranlar
Bu kanala, kullanıcılar tarafından her dakikada 100 adet video ekleniyor. Sadece bu durum bile bir rekor aslında... Ancak burada kırılan rekorların sayısı bir hayli fazla. Bugüne kadar Youtube'da en çok izlenen video ise, PSY Gangnam Style. 2.762.631.809 kez izlenen video, her geçen gün bu rakamı zorlamaya devam ediyor.

Youtube'un Müzik Sektörüne Katkısı
Tüm dünyada insanların, artık albüm satın almak yerine, internet aracılığıyla müzik dinlemeyi tercih ettiği şu dönemde, sanatçıların yeni yaptığı çalışmaları tüm dünyaya hızlı bir şekilde iletmeleri açısından Youtube'un faydası tartışılmaz derecede büyüktür.
18
SEO / Seo Nedir ? Nasıl Yapılır ?
21 Kasım 2019, 16:51:13
SEO Nedir, Nasıl Yapılır ?
SEO Nedir?
"SEO" (Search Engine Optimization), kısaltmasıdır. Arama motorları SEO işlemleri ile web sitelerini daha kolay bir şekilde taraması için yapılan teknik kriter düzenlemelerdir. (Search Engine Optimization) Türkçe de Arama motoru optimizasyonu demektir.

Arama motoru optimizasyonu, web sitelerini arama motorlarının daha rahat bir şekilde anlayabilmesine "taramasına" olanak sağlayacak şekilde arama motorlarının kriterlerine uygun hale getirilerek "web sitesinin optimize edilmesi" hedeflenen anahtar kelimelere ait arama moturu aramalarında yükseltilmesidir.

SEO, bir web sitesi hakkında arama motorları için yapılan tüm iyileştirme çalışmaları olarak tanımlanabilir. Arama motoru optimizasyonu yani SEO ile amaç web sitesinin değerini artırarak arama motorunda daha üst sıralara çıkması ve dolayısı ile site ziyaretçi sayısının artırılmasıdır.

SEO,arama motorlarına yönelik yapılan iyileştirme ve optimizasyon çalışmalarıdır. Site içi ve site dışı SEO olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Arama motorlarında yükselmek adına yapılan işlemlerin tamamını kapsamaktadır.

SEO, Arama Motorlarında sitelerin veya sayfaların üst sıralara çıkarılmasına yönelik yapılan çalışmaları kapsar.

  

SEO'nun temel amacı, açılımı itibariyle "Arama Motoru Optimizasyonu" yani Arama Motorlarında üst sıralarda listelenmektir. Bu amaç da, sitelerde yer alan bilgi, hizmet veya satışların daha fazla ilgili kitleye ulaştırılmasını sağlamaktır.

SEO; sitelerin doğal yollarla ulaşamayacakları web popülerliğine, doğal görünen yöntemler kullanarak ulaşma sanatıdır. Bu web popülerliği, beraberinde Google sıralama artışını da getirmektedir.

SEO İnternet reklamcılığının en prestijli ve getirisi yüksek pazarlama stratejisidir.
 

SEO Nasıl Yapılır ? - Popülarite
SEO bir nevi doğal bir popülarite sağlama sanatıdır. Bu popülariteyi en doğal yollarla sağlayan uzmanlar ise en iyi SEO Uzmanları sayılırlar.

Popülarite kelimesini web dünyası için meşhur olmak kelimesiyle ifade edebiliriz. Google da üst sıralarda listelenmek en iyi reklam türüdür. Ancak üst sıralarda listelenmek aslında reklam yapmakla mümkün olmaktadır. Kısaca sitenizi popüler hale getirmek için yaptığınız tüm tanıtım ve reklamların sonucu olarak siteniz üst sıralara yükselmektedir.

Google, bir sitenin popüler olmaya başladığını, ziyaretçi sayısının düzenli artışından ve site hakkında yapılan link ve bilgilendirme paylaşımlarından anlamaktadır. Bu paylaşımların kanalları ve sayısı arttıkça popülarite daha doğal ve sağlam bir yapıya kavuşmaktadır.

Bir sitenin popülaritesi, açıldığı andan itibaren dikkate alınarak gelişimi değerlendirilir ve arama motoru sonuçlarına doğrudan yansıtılır.

seo nedir?
SEO Nasıl Yapılır ? - Doğallık
Doğallık, SEO çalışmalarındaki anahtar kelimedir. Google'ın yükseltme mantığı doğal bir popülarite esasına dayanmaktadır. Bu doğal popülarite anlayışı içerisinde yapay durumlar fark edilir ve dikkate alınmazlar. Bu yapay çalışmaların sayıca fazla olması dikkate alınmamasının yanı sıra olumsuz olarak dikkate alınır ve sıralamaya bu olumsuz etki yansıtılır.

Doğal popülarite anlayışı içerisinde, yapılan paylaşım ve tüm SEO Çalışmaları, site sahibinin bilgisi dışında yapılan çalışmalar olarak görülmelidir. Bu sayede kullanıcıların siteyi faydalı bularak çeşitli paylaşımlarda bulunduğu izlenimi doğmaktadır.

Sitedeki bir makalenin forumlar, bloglar ve sosyal medya gibi SEO'ya katkı sağlayan ortamlarda paylaşılması, kullanıcı eliyle yapılıyormuş izlenimi taşımalı ve sitelerin kullanıcıya gerçekten hizmet eden faydalı siteler olduğu olgusu oluşturulmalıdır.

Doğallık algısının temelini oluşturan en önemli özellik çeşitliliktir. Tek elden yürütülen çalışmaların doğal görünmemesinin sebebi budur. Bu sebeple yapılan çalışmaların yapısı, zamanı, uygulama biçimi ve sayısı gibi kriterlerin çeşitlilik arz etmesi sitenin doğal ve kalıcı yükselmesini sağlamaktadır.

 

SEO Hocasına Sıkça Sorulan Sorular
 📆 SEO Çalışması Uzun Bir Süreç Midir?
Öncelikle belirtmek gerekir ki SEO çalışması sektöre oranla değişim gösterebilmekle beraber sabır ve süreklilik isteyen bir süreçtir fakat SEO uzun vadeli bir süreç olmasına rağmen sürekli olarak en iyi yatırım getirisini sağladığını kanıtlamıştır.

 💰 SEO Çalışması Ücretleri Ne Kadar?
Bir SEO çalışmasının maliyeti, hedeflenen anahtar kelimelere, sitenizin geçmişine, sektör rekabetine ve büyüklüğüne göre değişiklik gösterebilmektedir. Sizin için kazanan bir strateji geliştirmek için ihtiyaçlarınızı belirlemek, yol haritası çıkarmak, örnek çalışma istemek ve fiyat teklifi için bize buradan teklif talebi bırakabilirsiniz.

 ⚠️ SEO Uzmanı/Ajansı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?
Öncelikle sizlere tavsiyemiz çalışacağınız kişi veya SEO ajansının portföyünü incelemeniz. SEO proje yönetiminde ve başarılı sonuç almakta önemli bir konu olmasından dolayı SEO ajansınızın sizinle ne derece hızlı ve kaliteli iletişim kuracağından emin olun. 1. Sıra garantisi veren ajans veya uzmanlardan mümkün olduğunca uzak durun.

 🛒 E-Ticaret için SEO Çalışması Yapılabilir Mi?
Elbette. E-ticaret web sitelerinin kendine özgü bir takım zorluklarının bulunmasına rağmen dikkatle kurgulanan stratejiler sayesinde başarıya ulaşılması mümkündür.  Şuan da E-ticaret sektöründe bulunan kurumların neredeyse hepsi SEO çalışması yapmaktadır.

 SEO Satışlarımı veya Potansiyel Müşterilerimi Arttırır Mı?
SEO süreklilik, sabır ve doğru strateji ile kurgulandığında en iyi yatırım getirisi sağlayan dijital pazarlama çalışmasıdır. Bu sebeple doğru adımları izlediğinizde satış ve müşteri sayınızda ki artışı siz de fark edeceksiniz.

 Bir Ajansla veya Uzmanla Çalışmak Yerine Kendim SEO Yapabilir Miyim?
Tabii ki. Fakat bu sanıldığı kadar kolay bir süreç olmayabilir. Bunun için temelden başlayarak yerli ve yabancı kaynakları incelemek, çeşitli SEO araçlarını kullanarak ve test ederek yorumlamak gereklidir. Bu nedenle öncelikle aşağıdaki adımları izleyerek kendi Kurumsal SEO çalışmalarınızı yapabilirsiniz fakat daha profesyonel ve deneyim dolu bir proje yönetimi için bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

Uzmanından SEO ve Sorularla SEO kitapları. 64.000 adetlik satış rakamı ile sektörün en çok satan kitabını temin ederek okuyabilir ve en detaylı bilgileri öğrenme fırsatı bulabilirsiniz.

SEO Hocası
10 Temmuz 2019, 09:10SEO Hocası
Seo Nedir ? Seo Nasıl Yapılır ?Seo Nedir?
SEO Nedir, Nasıl Yapılır ? için Yorumlar
Kemal L.
Kemal L.
16 Ağustos 2019, 11:55
Her geçen gün yüzlerce internet sitesinin katıldığı sanal alemde daha da görünür olmak, ziyaretçilerin beğenisi ve takdirini kazanmak giderek önem arz etmeye başlıyor. Ülkemizde var olan internet kullanıcıları aktif olarak sanal alemde araştırma yapıyor, geziniyor ve arama motordunda karşısına çıkan sitelerde vakit geçirmeyi seviyor.

Hal böyle olunca bu büyük pastadan pay kapmak, daha fazla ziyaretçiye hizmet vermek isteyen insanlar çeşitli arayışlar içerisine giriyorlar. E-ticaret siteleri sipariş oranını arttırmak ve müşteri kitlesini genişletmek isterken, kişisel blog sahipleri de takipçilerine yeni insanları da katmak istiyorlar. Bu ve bunun gibi daha bir çok sitenin asıl var oluş amacı, ziyaretçilere hizmet sunmak ve tercih edilmek. Bu ortak amacın peşinden koşan site sahipleri de, çareyi arama motoru optimizasyonunu yapmak ve SEO adı verilen hizmetleri satın almakta buluyorlar. SEO hizmeti veren firmalar arasından referanslarını beğendiği, güvendiği ve fiyat olarak da cazip bulduğu kurumlarla çalışan insanlar; sitelerinin arama motorunda yükselişini de büyük bir keyifle izliyorlar doğrusu. Doğal olarak arama sonuçlarında daha üst sırada yer alan sitelerin ziyaretçi girişi, kullanıcı sayısı ve müşteri kitlesi de artış gösteriyor.
19
Günümüz dünyasında pek çok yazılım çözümü pek çok yazılım dili tarafından yazılmaktadır.

Yazılım dilleri, yazılım mühendisliği açısından genel olarak istenilen yazılım çözümünü üretmek kullanılmaktadır.

Dünyada artık teknoloji hızlı gelişiyor ve değişiyor. Bu nedenle farklı cihazlar ve farklı programlama dilleri ortaya çıkması çok normaldir.

Hangi Yazılım Dilleri Popüler?
Dünyada pek çok yazılım dili vardır. Bu yazılım dillerinden genel olarak 10 tanesi en popüler olarak görülmektedir. Özellikle eskiden beri var oldukları için popülerliği bulunanlar ve işlevselliği ile kullanım kolaylığı üst düzey olan yazılım dillerinin de getirdiği popülerlik vardır.

Yeni çıkanlardan oldukça hızlı olanlar olduğu gibi, yılların getirdiği alışkanlıktan ötürü yazılım mühendisi tarafından vazgeçilemeyen diller de mevcuttur.

1) C#

C#, Microsoft tarafından 90'lı yıllarda Java'nın artan popülaritesine karşı oluşturulmuş bir yazılım dilidir. Microsoft bu dile oldukça destek verdiğinden dolayı şu an bile hala kullanılmakta olup özellikle mobil uygulamalardan bulut uygulamalara ve bilişim sektöründe kullanılan uygulamalara kadar pek çok alanda kullanılmaktadır.

2) Visual Basic

Microsoft tarafından geliştirilen bir diğer yazılım dili olan Visual Basic, nesne tabanlı görsel bir programlama dilidir. Kolay uygulama geliştirmek için de kullanılmaktadır.

Zor ve sıkıcı görülebilecek pek çok işi daha basit ve rahat bir hale getirmesi açısından önemli bir dildir. Programlamanın da basite indirgendiği bir dil olduğundan oldukça popüler bir dildir.

3) Java

Java, oldukça kapsamlı ve yazılım dili denilince ilk akla gelen dillerden bir tanesidir. Pek çok bilgisayar bilimcisi tarafından da tavsiye edilen yazılım dili, oldukça geniş kullanım alanına sahiptir. Nasa'nın uydu sistemlerinden pek çok akıllı cihazın içerisinde Java dilinin kodları gezmektedir. Özellikle yayılma alanı Android'in Java ile geliştirilip yayılması sayesinde olmuştur.

Günümüzde pek çok mobil cihaz Java diliyle yazılan Android işletim sistemiyle çalışmaktadır.

4) HTML

Hiper Metin İşaretleme Dili olarak Türkçe'ye çevrilen HTML yazılım dili, web sayfalarının oluşturulmasında standart bir metin işaretleme dilidir. Bu dili yorumlayabilen programlar tarafından çalışabilen programlar yazılabilmektedir. Özellikle internet tarayıcıları buna bir örnektir.

Tarayıcılar HTML kodlarını okuyarak yorumlar ve görsel hale dönüştürür. CSS ve JavaScript dilleri ile beraber kullanıldığında dinamik web sayfaları oluşturulabilir.

5) CSS

Cascading Style Sheets yani Türkçe adıyla Basamaklı Stil Sayfaları olan CSS dili, HTML'e ek olarak bir elementin nasıl görüneceğini gösteren önemli bir yazılım dilidir.

HTML'de bulunan görselleştirme sıkıntılarını çözen CSS, web sitesinin ön yüz tasarımı için önemlidir. HTML dosyalarının daha anlaşılır bir hale gelmesini sağlaması açısından önemli bir yazılım dilidir.

6) SQL

İngilizcede "Structured Query Language" olan ve Türkçe'ye "Yapılandırılmış Sorgu Dili" olarak geçen SQL, veri yönetmek ve veritabanı tasarlamak için kullanılan bir yazılım dilidir.

Bu yazılım dili ile birlikte ileri bir tarihte kullanılmak üzere saklanan ham verilerin, veritabanı oluşturularak sabit disklerde kullanma imkanını sunmaktadır. Kayıtlı veriler istenirse yeri değiştirilebilir, silinebilir veya özelleştirilebilir. Aratılan veriler daha iyi filtrelenmektedir ve rahat bulunabilmektedir.

7) Python

Son yıllarda ortaya çıkan ve  en popüler dillerden bir tanesi olan Python, bu dili kolaylığından dolayı pek çok yazılımcı ve programcı oldukça beğenmektedir. Kısa ve basit bir şekilde kullanılması ve her yerde kullanılabilen bir dil olması nedeniyle tercih sebebi olmuştur. Java'dan 3 kat kadar daha az kod yazarak ve daha az efor sarf ederek daha kısa zamanda işlerinizi bitirebilirsiniz.

8) Ruby

Ruby öğrenmesi ve yazması oldukça kolay ve daha da önemlisi anlaması kolaydır. Japon bir mühendis olan Yukihiro Matsumoto tarafından 90'larda geliştirilen bu dil, uygulama veya yazılım geliştirenler için oldukça keyifli bir kod yazma deneyimi sunuyor. Nesne bazlı çalışıldığında da oldukça kolaydır.

Web frameworkü de bulunan yazılım, son zamanlarda oldukça popüler olmaktadır.

9) PHP

İngilizce "Hypertext Preprocessor" yani "Üstünyazı Önişlemcisi" 1995 yılında ortaya çıkan PHP web dili, hali hazırdan bulunan web sitelerinin %95'inde halen daha kullanılmaktadır.

Türkiye'de de oldukça yaygın olan yazılım dili, özellikle üniversitelerde bilgisayar mühendisliği bölümlerinde halen öğretilmektedir. Geniş çaplı ve HTML içerisine gömülebilen sunucu taraflı bir yazılım dilidir.

10) Swift

Apple tarafından geliştirilen Swift, mobil cihazları için bu dili geliştirmiştir. IOS ve Appstore'a uygulama geliştiren bir kişinin Swift bilmeden uygulama geliştirmesi imkansızdır.

Oldukça beğenilen ve pek çok kişinin çıktığı 2014 yılından beri öğrenmeye başladığı dil, pek çok uygulama geliştiricisinin vazgeçilmez yazılım dili olmuştur.

20
Döviz / Döviz Nedir ? Döviz Kuru Nedir ?
21 Kasım 2019, 16:47:37
Bir ülkenin parası sadece o ülke içindeki alım satım işlemlerinde kullanılır. Örneğin, Türkiye'deki bir şirketin, Avrupa ülkelerinden ithalat yapmak için Euro'ya ihtiyacı vardır. Bu nedenle ithalatçı Türk Lira'sı vererek Euro almak zorundadır. Bu sebeple, dış ekonomik ilişkiler döviz kullanımını gerektirir. Döviz tıpkı bir mal gibi alınır ve satılır.


Döviz Kuru ulusal paranın yabancı para birimi karşısındaki değerini ifade eder. Kısaca döviz, yabancı ülke parasına verilen isimdir.

Herhangi bir döviz türünün fiyatı, o dövize olan arz ve talep seviyesine uygun olarak serbest şekilde veya söz konusu dövizin ait olduğu ülkenin merkez bankasının, piyasadan para satın alarak yada piyasaya para satarak yaptığı müdahaleler çerçevesinde belirlenir.Uluslararası piyasalarda her para biriminin genel kabul görmüş bir sembolü vardır.En sık kullanılan para birimlerinin sembolleri şu şekildedir;

Para Birimi

Sembol

Para Birimi

Sembol

Amerikan Doları

USD

Türk Lirası

TRY

Euro

EUR

Kanada Doları

CAD

İngiliz Sterlini (Pound)

GBP

İsviçre Frangı

CHF

Japon Yeni

JPY

Avustralya Doları

AUD

Bu sembollerden yola çıkarak her döviz kurunun ayrıca bir sembolü oluşur.Her döviz kuru sembolü 6 karakter içerir. İlk üç karakter döviz çiftinin birini, diğer üç karakter döviz çiftinin diğerini belirtir.Döviz analiz nedir, nasıl yapılır konularında detaylı bilgiye sahip olmak için eğitimlerimize göz atın.

Örneğin;

Euro'nun ABD Dolarına oranı EUR/USD olarak, ABD Dolarının Türk Lirası'na oranı USD/TRY olarak sembolize edilir.