Sizce Sosyal Ağ nedir? Sosyal Ağ Scriptleri hk.

Başlatan veliusta, 20 Kasım 2019, 18:00:40

« önceki - sonraki »

veliusta

İnsanların birbirleri ile etkileşim halinde oldukları, tıpkı gerçek hayattaki gibi internet üzerinden haberleşebildikleri, belirli bir topluluk adı altında toplandıkları yerlere sosyal ağ denir. Teknolojinin gün geçtikçe yaygınlaşması ve erişilebilirliğinin artması ile birlikte internet üzerinde insanların vakit geçirebildiği sosyal ağ platformları ortaya çıkmıştır. Her geçen dönem, günlük internet kullanımının arttığı bugünlerde insanlar sosyal ağlar aracılığıyla tanışıp arkadaş olabilmekte hatta bu ağlar üzerinden kazanç bile sağlayabilmektedir. Sosyal ağ sitelerinde, her kullanıcı kendi içeriğini ürettiği gibi her kullanıcının da kullanım amacı farklıdır.Ünlü ve En Büyük Sosyal Ağ Siteleri
Sosyal ağ platformları, belirli bir kitleye hitap eden; belirli konseptlerle oluşturulmuş yerlerdir. Tüm sosyal ağlardaki tek ortak amaç, insanların birbirleri ile etkileşim halinde olabilmesidir. Sosyal ağ sitelerinin içerikleri statik değildir; kullanıcılar her geçen saniye kendi içeriklerini üreterek takipçileri veya arkadaşları ile paylaşmaktadır. Sosyal ağ sitelerinde başarı elde etmenin en büyük unsuru ise kullanıcıların sosyal ağlarda geçirdiği vakti arttırmak yani günlük yaşamları için alışkanlık haline getirici özellikleri sunabilmektir.

Dünya çapında en çok kayıtlı kullanıcı sayısına sahip ve en ünlü sosyal ağ siteleri şunlardır;

Facebook: İçinde barındırdığı birçok fonksiyon ile dünyanın en detaylı ve en çok kullanıcı sayısına sahip sosyal ağ platformudur.
Instagram: Kullanıcıların sadece fotoğraf ve video paylaşabildiği; son yıllarda popülerliğini sürekli arttıran sosyal ağ platformudur. 2012 yılından bu yana Facebook çatısı altında faaliyetlerini sürdürmektedir.
Twitter: Kullanıcıların en fazla 280 karakter sınırı ile yazılar paylaşabildiği, dünya gündemine etkisi büyük olan ve pek çok kişi tarafından aktif olarak kullanılan sosyal ağ platformudur.
YouTube: Dünyanın en büyük video paylaşım platformu YouTube; 2006 yılında Google tarafından satın alınarak Google çatısı altında hizmet vermektedir. Günümüzde dijital medya kullanımının artması ile evlerdeki televizyonların yerini YouTube almaya başlamıştır.
LinkedIn: Dünyanın en büyük iş konseptindeki sosyal ağ platformudur. Microsoft çatısı altında faaliyet göstermektedir.

Sosyal Ağ Scripti
Birçok kişi belirli bir kitleye göre planlayarak sosyal ağ sitesi oluşturmak istemektedir. Bir sosyal ağ platformunun planlı ve profesyonel olarak tüm fonksiyonları ile yazılımcı ve arayüz tasarımcıları ile oluşturulması projenin ciddiyetini arttırdığı gerçektir. Ancak bunun için belirli bir yatırım gerekmektedir. Ancak kolay ve ücretsiz sosyal ağ scriptleri de bulunmaktadır.

Ücretsiz sosyal ağ scriptlerine verebileceğimiz örnekler şunlardır; Dolphin, Oxwall, Jcow, Elgg, Open Source Social Network, Beatz, Etano, Ph7CMS, People Pods ve Family Connections.

Öneri: Eğer bu işi gerçekten ve ciddi anlamda yapmak isterseniz; sosyal ağ scriptleri sizler için uygun olmayabilir. Çünkü hitap ettiğiniz kesim ve sitenizde olmasını istediğiniz özelliklerin ücretsiz yazılımlarda bulunması mümkün değildir. Ayrıca sosyal ağ site projelerinin ilerlemesinde en önemli etken reklamdır. Eğer yeterli bütçeniz yoksa bu tür projelerle vakit kaybetmemeniz tavsiye edilir.