Google Arama Operatörleri Nelerdir? (inurl, info, allintitle) Örnek Kullanımlar

Başlatan veliusta, 20 Kasım 2019, 18:08:49

« önceki - sonraki »

veliusta

Googleyi daha aktif ve bilinçli bir şekilde kullanabilmek için bazı sorgu türleri mevcuttur. Bunlar ile aramalarınızı genişletebilir, hedef bazlı sorgular döndürebilirsiniz.Google Arama Sorguları

Cache: Bu komut sayesinde sitenizin anasayfasını önbellekten gösterebilirisiniz.
-Kullanım; cache:site.com

Link: Bu komut belirttiğiniz siteye ilişkin bağlantı veren linkleri listelemektedir. Fakat çok sağlıklı bir sonuç elde edemeyebiliyorsunuz.
-Kullanım; link:site.com

Related: Sizin web sitenizin rakiplerini, benzer siteleri görmek için kullanabileceğiniz sorgudur, belirttiğiniz siteye benzer siteleri listeleyecektir.
-Kullanım; related:site.com

Info: Bu komut ile sitenize ilişkin detayları görüntüleyebiliyoruz, bu arama sorgusunun sonucunda web siteniz gelmiyor ise kesin olmamak ile birlikte google'den silinmiş, ban yemiş olma ihtimaliniz bulunabilir.
-Kullanım; info:site.com

Define: Bu sorgu sizin için yazdığınız kelimelerin tanımlarını getirecektir, bir nevi sözlük araştırması olarak görebilirsiniz. Aşağıda ki kullanım örneğinde olduğu gibi kullanırsanız site kullandığınız kelimenin sözlük tanımını ilk sırada gösterecektir.
-Kullanım; define:selam

Site: Bu sorguyu yazdığınız web sitesinin sayfalarına, kategorilerine, yardım sayfalarına ulaşmak için kullanabilirsiniz. Mesela aşağıdaki kullanım örneği ile kullandığınızda kategori linklerini size getirdiğini göreceksiniz.
-Kullanım; site:r10.net

Allintitle: Bu sorgulama yöntemiyle Google sonuçlarının başlık kısımlarında sorguladığınız kelimeler geçen bağlantıları, web sitelerini size listeleyecektir.
-Kullanım; allintitle:webmaster forumu

Intitle: Bu sorgulamanın allintitle'den farkı sadece başlıkta değil belgenin iç kısımlarında, açıklama kısımlarında da belirttiğiniz kelimelerin geçmesi halinde size listeliyor olmasıdır.
-Kullanım; intitle:webmaster forumu

Allinurl: Bu sorgulama çeşidinde de yukarıda ki bahsettiğimiz 2 sorgudan farklı olarak url kısmında geçen kelimelerin aranmasını sağlayarak listelemesini yapacaktır.
-Kullanım; allinurl:forum

Inurl: Son sorgumuz olan inurl sorgulaması ile de belirttiğiniz kelimelerin hem url kısmında hem de açıklama kısımlarında yer alan ifadelere göre listelenmesi sağlanır.
-Kullanım; inurl:webmaster forum