VPN Nedir? Ne İçin Kullanılır? VPN Güvenli Midir?

Başlatan bayhangunes, 20 Kasım 2019, 21:24:15

« önceki - sonraki »

bayhangunes

VPN Nedir?

VPN, kısaca olmadığınız bir yerdeki ağa bağlantı kurmanıza olanak sağlayan sistemdir. Sanal Özel Ağ olarak da bilinen VPN, ülkemizde internet yasaklarından sonra, yasaklı sitelere girmek için sıkça duyulmuş olsa da, aslında sadece bu işe yaramıyor. VPN teknolojisi bir çok büyük şirket tarafından da uzaktan, şirket ağına bağlanılabilmek için kullanılmaktadır. Yani VPN sayesinde, evinizdeki bilgisayar ile, iş yerinize gitmeden, iş yeri ağınıza çok rahat bir şekilde bağlanıp, iş yeri ağı üzerinde işlem yapabilirsiniz.VPN Nasıl Çalışır?

VPN, temelde bakıldığında sizin bilgisayarınızdan karşıda bulunan bağlanılmak istenen ağa bir köprü kurarak, bu köprü üzerinden karşı taraf ile bilgi alışverişi yapmanıza olanak sağlar.
Bu köprüde veriler şifrelenmiş olarak gideceği için, dışarıdan erişimi imkansızdır. Tabi güvenli bir VPN kullanırsanız. VPN uygulamaları bilgisayarınızda sanal bir ağ sürücüsü oluşturarak, karşıdaki ağ üzerinden IP almanıza olanak sağlar ve böylelikle karşıdaki ip üzerinden internete çıkış yaparsınız. Böylelikle sanki Amerika'dan, Belçika'dan yada herhangi bir ülkeye ait IP adresi ile internete çıkış yapabilirsiniz. Bunların haricinde, yine şirketinize ait DHCP üzerinden IP alarak, sanki şirket ağına kablo ile bağlanmış ve burada işlem yapıyor gibi, şirket IP si ile internete çıkabilirsiniz.
VPN Nasıl Kullanılır?

Sanal ortamda bir çok ücretsiz VPN bulunmaktadır. Fakat bu ücretsiz VPN hizmetleri ile sınırlı işlem yapabilirsiniz. Örneğin internet hızınız 1Mpbs, 2Mbps dolaylarında olabilir.
Ancak ücretli bir üyelik alırsanız, 10 ile 100 Mbps arasında bir hızla internet erişimi sağlayabilirsiniz. VPN hizmeti genel olarak bir uygulama üzerinden verilmektedir. Bu uygulamayı bilgisayarınıza yada mobil cihazınıza kurarak, bu uygulama sayesinde VPN kullanabilirsiniz. Eğer VPN hizmetini şirketiniz için kullanmak istiyorsanız, bununla ilgili şirketinizin Sistem Yöneticisi ile görüşmeniz gerekecektir. Sistem yöneticisi tarafından size verilen VPN yazılımı ve bağlantı için gerekli IP adresi, kullanıcı adı ve şifre ile oturum açarak, şirket ağınıza da erişebilirsiniz.


VPN Güvenli Mi?

VPN yazılımları her ne kadar güvenlik amacıyla üretilmiş ve gizlilik sağlıyor olsa da, günümüzde ne yazık ki kötü amaçlı kişilerce sabote edilebiliyor. Özellikle de Free VPN yani ücretsiz VPN uygulamalarında güvenlik ne yazık ki sağlanamıyor. Bir VPN ağına bağlandığınızda, siz bağlanmış olduğunuz sunucunun sizin internet bağlantınızı yönetme yetkisi vermiş oluyorsunuz.
VPN sistemlerinde sunucuya kadar ki olan erişim şifrelenmekte olup, sunucudan sonraki süreçte herhangi bir gizlilik ve güvenlik bulunmamaktadır. Yani bu da şu demek olabilir, Sunucuya erişimi olan, sunucu yöneticileri sizden gelen bağlantıyı istedikleri gibi yönetebilirler. Bu nedenle VPN hizmeti almak istiyorsanız, ücretsiz VPN yerine, cüzzi miktarlara satışı yapılan güvenli VPN uygulamalarını kullanabilirsiniz.