WLAN Nedir? Nasıl Çalışır? Avantajları ve Dezavantajları

Başlatan bayhangunes, 20 Kasım 2019, 21:31:45

« önceki - sonraki »

bayhangunes

WLAN yani tam adı ile Wireless *** - Wireless Local Area Network; kısaca tanımlayacak olursak yerel kablosuz alan ağıdır. Bir veya birden fazla cihaza bir takım yüksek radyo frekansları aracılığıyla iletilen internet ağıdır. Kablosuz Yerel Alan Ağı olarak bilinen WLAN; ofis, ev veya çeşitli küçük işletmelerde kullanılabilen kablosuz ağ bağlantısıdır. Kabloya ihtiyaç duyulmaması, çok basit bir şekilde ağa katılabilme olanakları ve yüksek kullanılabilirlik sunması ile günümüzde kablolu ağ bağlantılarının yerini daha çok kablosuz ağlar almıştır.


Hawaii Üniversitesi'nde profesör olan Norman Abramson tarafından 1970 yılında icat edilen kablosuz bilgisayar iletişim ağının gün geçtikçe geliştirilmesi ile birlikte WLAN teknolojisinin kullanım alanı genişlemiştir. Uzun yıllar boyunca pahalı olması nedeniyle daha çok kablolu ağ bağlantıları kullanılmıştır. Ancak gün geçtikçe hızla ilerleyen teknoloji ile birlikte WLAN ağları her evde kullanılabilecek seviyede düşmüş; kablosuz bağlantıların daha kullanılabilir olması sebebiyle yaygınlaşmıştır. Günümüz araştırmalarına göre dünya çapında bugün 1 milyarı aşkın WLAN ağı bulunmaktadır.

WLAN bağlantısına bağlanabilen cihaz türleri şunlardır;
Mobil cihazlar (Akıllı telefonlar, tabletler, navigasyon cihazları, multimedya cihazları)
Televizyonlar (Gittikçe yaygınlaşan akıllı televizyonlar.)
Dizüstü ve masaüstü bilgisayarlar (Dizüstü bilgisayarlarda dahili olarak sunulan WLAN özelliği, masaüstü bilgisayarlarda harici olarak eklenebilmektedir.)
Oyun konsolları (Xbox, Wii, Playstation gibi oyun konsolları)
Otomobiller
Ses sistemleri
WLAN Nasıl Çalışır?
Elektronik cihazların içinde barındırdığı radyo sinyali alıcısı ve vericisi yardımı ile çalışan WLAN bağlantıları, iki farklı bağlantı türü ile kullanılabilir. Bu bağlantı türleri AP ve AD-HOC olarak isimlendirilir. WLAN ağları adından da anlaşılacağı üzere herhangi bir kablo yardımı olmadan kullanıcıların kablosuz bir şekilde kolayca bağlanabilmesini sağlar.

İki bağlantı türünü detaylı olarak ele alacak olursak şöyledir;

AP: Tam adı ile Access Point yani Erişim Noktası olan AP bağlantısı; bir erişim noktası sunarak tüm elektronik cihazların tek bir erişim noktasına bağlanabilmesini sağlar. Günümüzde en sık kullanılan bağlantı türü olan AP; evlerde veya küçük işletmelerde Router yani modem aracılığıyla bir erişim noktası oluşturur. Çok sayıda elektronik cihaz sağlıklı bir biçimde bu ağa bağlanabilir.

Ad-Hoc; Bu bağlantı türünün kullanılabilmesi için herhangi bir aracı donanıma ihtiyaç yoktur. AP'de olması gereken router zorunluluğu bu tür bağlantılarda gerekmez. Ad-hoc bağlantıları P2P aktarım yöntemi ile gerçekleşir. Günümüzde daha çok bluetooth, kızıl ötesi veya iki mobil cihaz arasında Wi-Fi özelliği ile dosya aktarımı gibi işlevler Ad-hoc bağlantı türüyle yapılmaktadır. İki cihazın birbirleri ile bağlantısı için kaliteli bir bağlantı sunan Ad-hoc teknolojisi, birden fazla cihaz için sağlıklı değildir.

WLAN Bağlantısının Avantajları
Günümüzde neredeyse her teknolojik alet WLAN ağlarına bağlanabildiği için erişilebilirliği oldukça fazladır.
Kablosuz ağların yaygınlaşması ile nerede olursanız olun herhangi bir Wi-Fi noktası bulmanız mümkündür.
Kablosuz ağlara bağlanmak oldukça basittir. Kablolu bağlantılarda ortaya çıkan zorluklar ve engeller mevcut değildir.

WLAN Bağlantısının Dezavantajları
Kablolu bağlantılara nazaran WLAN ağ bağlantılara kullanıcılara daha düşük seviyede bağlantı kalitesi sunar.
Çekim gücünün ve çekim kapasitesinin yeterli gelmediği zamanlarda ek olarak ekipman almanız gerekir, bu da maliyet demektir.
Güvenliği zor olan bu bağlantılar, şifre ile korunurlar.